راهنمای خرید امن

بازارستان یک موتور جستجوی خرید است که فروشنده‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک را به شما معرفی می‌کند. ماموریت بازارستان ارائه‌ی شفاف اطلاعات محصولات و فروشگاه ها و خصوصاً قیمت های قابل اتکا به کاربران است. یادآور می شود که بازارستان در فرایند خرید دخالتی ندارد اما سعی می کند با ارائه اطلاعات صحیح و به روز از فروشگاه ها و محصولات، نهایت تلاش خود را در فراهم آوردن یک تجربه ی مناسب خرید آنلاین برای کاربران به کار گیرد. همچنین لازم به ذکر است که بازارستان سعی می کند تا با دریافت نظرات کاربران در قالب پیگیری سفارشات، آنها را در رتبه بندی و امتیازدهی فروشگاه ها لحاظ کند. علی رغم موارد ذکر شده، خواهشمندیم برای تجربه ی یک خرید امن به موارد زیر نیز توجه کنید:

قبل از خرید، حتماً از رویه ارسال و پرداخت اطمینان حاصل کنید. اگر مبلغ خرید بالایی دارید و نسبت به فروشنده نیز اطمینان کافی ندارید، حتماً از فروشندگانی خرید کنید که پرداخت در محل دارند. توصیه می‌کنیم در صورتی که بازه‌ی ارسال اعلامی کالا توسط فروشنده بیش از 2 تا 3 روز کاری است، حتماً از گزینه‌ی پرداخت در محل استفاده نمایید.

قبل از خرید، مشخصات محصول را در سایت فروشنده بررسی کنید. تلاش ما در بازارستان آن است که قیمت فروشنده‌های مختلف را به صورت صحیح در محصولات مرتبط نمایش دهیم. با این حال به ندرت ممکن است به اشتباه قیمت فروشنده‌ای در صفحه یک محصول مشابه ثبت شود. در این صورت لطفا با فشردن دکمه‌ی « ثبت شکایت » ما را از این مورد مطلع نمایید.

قبل از خرید با فروشگاه اینترنتی که قصد خرید کالا را دارید تماس تلفنی بگیرید و از صحت قیمت و مشخصات محصول و همچنین شرایط ارسال کالا اطمینان حاصل کنید. باتوجه به تغییرات بازار ممکن است اطلاعات سایت فروشنده به روز نباشد. در صورتی که متوجه شدید فروشنده‌ای قیمت اشتباهی ثبت کرده با زدن دکمه‌ی «گزارش خطا» در صفحه محصول ما را مطلع نمایید.

بازارستان یک موتور جستجوی خرید بوده و محصولات را از بین هزاران فروشگاه اینترنتی معرفی می‌کند. بنابراین هنگام خرید دقت کنید از چه فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنید. ثبت اطلاعات فروشنده به شما برای پیگیری سفارش در صورت لزوم کمک می‌کند. همچنین در صورت پرداخت اینترنتی، کد تراکنش بانکی را نیز ثبت نمایید تا در صورت بروز مشکل با استفاده از این کد پیگیری کنید.

برای گوشی‌ها ما اطلاعات رجیستری فروشنده‌ها را نیز استخراج می کنیم اما به دلیل مشکلات فنی احتمال خطا در استخراج این اطلاعات وجود دارد. بنابراین قبل از نهایی شدن خرید با تماس تلفنی از وضعیت رجیستری گوشی اطمینان حاصل کنید. اطلاعات بیشتر در«سایت همتا»وجود دارد.

در زمانی که مامور تحویل کالا مراجعه میکند حتما کالا را در حضور مامور تحویل کالا باز کنید و از صحت ان اطمینان حاصل کنید. در صورتی که خرید پرداخت در محل است قبل از اطمینان از صحت کالا اقدام به پرداخت وجه نکنید.

فروشگاه‌های بازارستان همگی دارای نماد اعتماد الکترونیکی از سازمان تجارت الکترونیک هستند. این نماد نشان‌دهنده‌ی تایید هویت حقیقی یا حقوقی و همچنین آدرس فیزیکی و شماره تماس فروشنده است. در صورت عدم امکان پیگیری سفارش از طریق وبسایت فروشنده ها می توانید از طریق فرم«پیگیری سفارش»مشکل مربوط به سفارش خود را از طریق بازارستان پیگیری نمایید. این پیگیری سفارشات در امتیازدهی فروشگاه ها در بازارستان بسیار حائز اهمیت هستند. از طرفی پیگیری سفارشات به ما کمک می‌کند تا فروشگاه های متخلف را شناسایی و در صورت لزوم برای جلوگیری از متضرر شدن سایر کاربران آنها را از بازارستان حذف کنیم. طبیعتاً این فرایند در بسیاری از موارد منجر به آن خواهد شد که فروشگاه، مسئولیت تخلف خود را به عهده گرفته و در جهت جبران خسارت تلاش کند. علاوه براین در شرایط خاص می‌توانید در«سامانه ثبت شکایات مرکز توسعه تجارت الکترونیک»و«سامانه ثبت گزارش مردمی»پلیس فتا شکایت خود را ثبت نمایید.